VIII EINO - ALLEYCAT MARECKI MIEJSKIE ZABYTKI
Marecki
- 26.02.2011


Bardzo ciekawa edycja Alleycata która sprowokowała mnie do akcji wcześniejszego pobieżnego zwiedzenia elbląskich zabytków. Stworzyłem nawet zaczątek małej galerii elbląskich zabytków.
Na starcie stawiła się jedynie 8 alleycatomaniaków. Spadek zainteresowania czy jakaś klątwa. Jeżeli dobrze przewiduję zgłoszony i zapisany, a nieobecny kolega Bukato otrzyma od organizatora kartkę w kolorze okołożółtym.
 
Start:   Tradycyjnie z Placu Słowiańskiego.
1.   Rozpoczynam jazdę od Starego Miasta w czteroosobowej grupie która jak by nie liczyć stanowi równo połowę dzisiejszej stawki. Dowiadujemy się, że na frontonie kamienicy można zawiesić nawet 6 flag lecz w dwóch grupach.
2.    Kierunek elbląskie zakanale czyli Wyspa Spichrzów. Obie kładki przy Bulwarze Zygmunta Augusta na dzień dzisiejszy są niestety nieprzejezdne, a jazda po cienkim lodzie nawet nie wchodzi w rachubę. Po pokonaniu mostem 1000-lecia rzeki Elbląg zaliczam punkt . Ton stawce nadaje Marcin_Ch.
3.   W drodze na trzeci punkt który został obsadzony w największym ciągu elbląskich zabytków przy ulicy Grunwaldzkiej zauważam Marcina który zawrócił. W domyśle podejrzewam, iż spotkał go jakiś mały pech. Kamienica 41 skrywa swoje tajemnice tylko z strony frontowej. Jedno wejście typowe i dodatkowe dwa do lokali na parterze.
  4.   Tablica na budynku Żeromskiego 2 wskazana w pytaniu okazuje się być w jedynie słusznym kolorze czerwonym. 
  5.   Czeka mnie pierwszy okazały podjazd, a raczej podejście w parkową część ulicy Sadowej. W oddali miga Marecki i zaraz znika. Z historii kiedyś tam byłem całkiem niezły lecz teraz muszę spisać temat w klimacie chrztu Rusi. Poland 966 - Ruś 988. Czuję na plecach oddech Wasyla.
  6.   Data powstania parafii Św. Jerzego. Czytam tablicę i jestem zaniepokojony. Czarna magia w sprawie bardzo prostej czyli swoista akcja "Cała Polska Czyta". Jestem ciekawy czy Biskup Elbląski zna tę datę. Znalazłem i opuszczam punktowy półmetek.
7.   Budynek przy Traugutta 89 to pierwszy jeszcze do tej pory nie zwiedzony i nie sfocony w moim zabytkowym cyklu. Wiem, że jest odnowiony i widzę datę renowacji. Pomroczność jasna zabiera mi cenne minuty w temacie roku budowy. Zaniepokojona moim zachowaniem dama po krótkiej rozmowie proponuje bym udał się z tym problemem do konserwatora zabytków. Odsuwam się parę kroków i odnajduję datę na samym szczycie.
  8.   Jadąc ulicami Traugutta i Moniuszki zamierzam przeprowadzić desant na Częstochowską, chociaż wcale nie muszę. Zero bonusów, pamiętam słynny numer ISO agencji ochraniającej obiekt Przedszkola "Wiki". (Pisząc relację na spokojnie stwierdzam, że punkt czerwoną kropką na mapie został umieszczony nieco błędnie).
  9.   Teraz już tylko z górki. Kościół Św. Piotra i Pawła znany jest z tradycji ziołolecznictwa księdza Klimuszki. Odnajduję na krzyżu odpowiednią datę renowacji misji.
  10.   Kolejny punkt który mogę opisać z pamięci na 100%. Patronem gimnazjalnej szkoły są Sybiracy. Inną sprawą jest to jak tam zachowuje się dzisiejsza młodsza młodzież. 
11.   Sprawy morskie jak się okazuje bardzo trudne są, pomimo, iż Elbląg jest jak nie patrzeć bardzo poważnym miastem morskim. W porcie statków nie uświadczysz bo natenczas jest tam parking TIR-ów. Tablice na Urzędzie są w takim stanie, że zza płotu to normalny człek musi używać musztardówek. Normalnie Nowakowo City.
  12.   Na skróty przez Daszyńskiego docieram do ostatniego tajemniczego punktu którego niestety wcześniej nie odwiedziłem. Wspaniały budynek bramowy na Pionierskiej stanowi całość z układem architektonicznym parku im. Michała Kajki.
  Meta:   Na Brzozowej targam swojego KTM-a do góry i dostrzegam jedynie rower Mareckiego przypięty do barierki na piętrze  pizzerii Czik-Czuk. Czyżby to była powtórka z rozrywki i kolejny znak zwycięstwa?
Powtórka z rozrywki, z rozrywki powtórka. Słuchają jej biura, słuchają podwórka, A czas sobie płynie banalnym tik tak -
A JAK !

 
wg Mareckiego   wg Dareckiego    
Trasa wg Mareckiego   Trasa wg Dareckiego  

Pokonany dystans:

 -  15,24 km
Czas mety:  - 1:04 h
Czas jazdy:  - 0:46 h
Średnia prędkość:  - 19,88 km/h
Max:  - 36 km