34 HARPAGAN - TR
KOBYLNICA - 27.10.2007


JAKBY NIE BYŁO - TRZYNASTY WYSTĘP DARECKIEGO

Na jakiś czas przed Rajdem człek nieprzeciętny, ulubieniec narodu, bożyszcze tłumów sobie znanym sposobem przesunął start imprezy o cały długi jesienny tydzień. Pomimo pechowej 13 wszystko wskazywało na to, że to jednak mógł być normalny Harpagan. Rozmowy koalicyjne z Rowerową Rodzinką były "wysoce w porządku" i tym razem zaowocowały powstaniem tajnego teamu TIM QUATTRO K. W składzie bowiem sami panowie K - (678) Remigiusz Kitliński, (725) Roman Kielusiak, (834) Michał Kosior oraz skromna osoba. Trener mój jedyny i najwspanialszy Mikołaj zaakceptował decyzję i zawiózł mnie oraz moją nową maszynę KTM do Kobylnicy. W czasie rozpracowania terenu bazy nastąpiły tradycyjne spotkania i powitania ze znajomymi, którym o mały włos nie byłoby końca.
Wieść gminna niosła oraz opłotkowe plotki głosiły, że tym razem budowniczy TR świadomie postanowił wpuścić nas w przysłowiowe maliny i nikogo nie dopuścić nawet w pobliże tytułu Rowerowego Harpagana. Bractwo miota się po błotnistej łące niczym nieświadome stado baranów idące na rzeź.
Pierwszy wgląd w mapę wywołuje małą konsternację i dodatkowo zostaje okraszony deszczową mżawką. Rozrzucenie punktów wygląda niezbyt zachęcająco. Opisy najnormalniejsze w świecie: przecinki leśne, punkty czerpania wody, bagienka, górki, jakieś rzeczki. Już na wstępie B.B. został określony przez naiwnych uczestników mianem miejscowego kanibala, co to się z nikim nawet kawałkiem świeżej wątroby czy innej nerki nie podzieli. Ustalanie wstępnego planu jazdy zakłada jak zwykle wariant lekki, łatwy i przyjemny.
START - Marszrutowo do kwartetu TEAM QUATTRO K dopasowuje się mój trener Miki podnosząc znacznie nasze morale. Zaraz za bramą szkoły na głównej ulicy Kobylnicy gubimy pierwszy raz orientację. Jak można było nie trafić na coś co jest jedynie słuszną drogę do Widzina? Okolice punktu charakteryzują się mnóstwem migających punkcików i nie są to bynajmniej robaczki świętojańskie. Światełka białe i czerwone, kto jedzie do przodu a kto do tyłu. Okolica pomijając padający deszcz dziwnie podmokła. Miał być kanał melioracyjny i prawdopodobnie jest, gdyż jestem już ubłocony do kostek.
  9  - 7:01 - (5 km)
W Rebelinie obieramy kierunek na Wrzącą. Pomału odzyskujemy jako taką widoczność, Mikołaj z Romanem na odcinku szosowym dyktują całkiem znośne tempo.
Odległość przewidziana do osiągnięcia kolejnego punktu daje chwilę na zebranie lekko skołatanych myśli. Sporo ludzi wybrało ten wariant więc jedziemy na punkt w stylu luz-blues. W Zbyszewie Remi już wypatruje drogę którą udamy się niebawem do kolejnego punktu. Okoliczne przecinki leśnej są przedniej jakości.
13 - 7:44
- (19 km)
Na punkcie napotkani zawodnicy tryskają wspaniałym porannym harpaganowym humorem, jedynie zdjęcia nie wychodzą najlepiej z powodu wilgotności powietrza. Nawrót do Zbyszewa odbywa się już niestety bez Mikołajka który nie wiedząc kiedy i jak pomknął ostro do przodu. Jadąc wariantem orientacyjnym "w prawo" wyjeżdżamy jedynie 2 km w lewo nie tam gdzie trzeba. Nie tracąc animuszu wykorzystujemy Romka do ciężkiej pracy przodownika asfaltowego. Nie dajemy się zwieść specjalnie dla zmyłki ustawionym pracom drogowym i poprawnie wjeżdżamy w jedynie słuszną drogę prowadzącą do kolejnej leśnej głuszy. Widzę świeżego Mikołaja który zaliczył punkt całe 7 minut przed nami.
12 - 8:19 - (31 km)
Prawidłowa marszruta zakłada logiczny objazd rzeki Wieprzy. W Zawistowie przekraczamy Wieprzę, kierunek na Łętowo odnajduje Remi i prowadzi nas dalej jak po sznurku. Rozmawiamy o nieistniejącej linii kolejowej, a ta wprowadza mnie w poważny nawigacyjny błąd i skręcam przed zamiast za. Tracimy kilka cennych minuty by zaliczyć "chudy" punkt. Odnaleziona droga w okolicach jeziora Łętowskiego dziwnie się dłuży wobec czego na krótko tracimy pewność siebie. Napotykam w tych okolicach Krzysztofa Grzegorzewskiego.
  2 - 9:08 - (46 km)
Punkt czerpania wody wygląda bardzo przyzwoicie. Strata do Mikołaja powiększyła się jedynie do 17 minut. Nie poznaję Remigiusza który wyraźnie ma awersję do totalnej cienizny i szybko wyrywa z okolicy. Po około 2-3 kilometrach stwierdzam, że posiałem tam swoje przednie oświetlenie. Żal wracać, gdyż grupa nieźle ciągnie, a po bardzo prostej nawigacji zapowiada się zdobycie pierwszego tego dnia tłustego punktu. Wesołą gromadką zamiast jazdy leśną drogą postawiliśmy wspinać się z buta wzdłuż ogrodzenia szkółki leśnej. Prowadzę stawkę i wmawiam sobie, że jest to jedynie słuszna decyzja pozostająca niepodważalną kwintesencją Harpagana. Przypominam sobie z dawnych lat słynną "ścieżkę łosia".
17 - 9:49 - (52 km)
Górka Osowiec zdobyta. Mój organizm jest lekko przegrzany, używana przeciwdeszczówka wędruje zwinięta pod rozpoznawalny żółty kubraczek. Team Quattro K. postanawia chwilkę odpocząć nie bacząc na powiększającą się stratę czasową do Mikołaja. Zaraz po nas dojeżdża tam samochodem ekipa RwM realizująca relację LIVE z imprezy. Rozpoczynamy kolejny odcinek nawigacyjny od przejazdu przez Warcino i Kruszkę. W Żelicach podzielonych na Dolne i Górne stwierdzamy poważną niedoskonałość mapy. Spory odcinek pokonujemy z buta po piachu. Nie zawsze droga wyglądająca na główną nią jest, kompas Remka prowadzi nas jednak w właściwe miejsce.
  8 - 10:48 - (66 km)
Na kolejnym punkcie zamiast czerpania wody wymieniamy poglądy z samym mistrzem Tomaszem W. zwanym LIDEREM. Konkluzja sprowadza się do stwierdzenia, że zaistniało totalne zagmatwanie tematu nawigacji. Jedynie silna osobowość grupy pozwala na dalszą jazdę i intensywne napieranie po piaszczystej drodze. Teren wysoce piaszczysty zamienia się nagle i na krótko w asfalt. Zapowiedź bagnistego punktu osłabia na krótką chwilę moje poczucie równowagi wobec czego wyrąbałem w pieniek przykryty grubą warstwą mchu.
Przeciwdeszczówka pod kubraczkiem na skutek uderzenia przesuwa się z przodu na tył. Całą akcję czujnie obserwuje Roman i stwierdza, że mam wzrok błędnego rycerza i muszę być w poważnym szoku skoro pytam się go gdzie jestem. Jakbym czuł, punkt jest bardzo niekulturalnie źle ustawiony i tylko czujne oko Michała wypatrzyło go w akcie desperacji.
14 - 11:23 - (74 km)
Napotykamy tam kolegę który zdobył rowerem Portugalię i to w zaledwie 44 dni. Dane czasowo kilometrowe oraz porównanie z czasem Mikołaja (+40 minut) powodują moją autorską rezygnację z prób zdobycia 6. O pobliskiej 4 wszak już dawno temu zapomnieliśmy. Gumieniec, Suchorze i Mielno to kolejne napędowe popisy Romka.
18 - 12:09 - (87 km)
Na punkcie nam wielką przyjemność pozdrowić sędzinę Agę, napotykam też Phantoma z RwM - popatrz jak to mnie znają. Mikołaj jadąc jak się potem okazało przez 4 nadal ma nad nami przewagę. W walce o honor drużyny powstaje decyzja o radykalnym rozwiązaniu, jedziemy na bardzo odległą 19. Następuje walka z wiatrem oraz bólem głowy Michała który na stacji paliw tankuje porcję aspiryny. Pęka rowerowa setka. W miejscowości Barnowo pozdrawia nas Jarek Pachulski który przeprowadza inspekcję sklepu. W okolicach punktu motamy się niesamowicie, mapa zakłada jedną fajną ścieżkę. Pęta się tu po lesie całkiem sporo osób które bynajmniej nie wyglądają na grzybiarzy. Rzeczywistość powoduje, że gubimy Remigiusza. W zamian pokazuje się nam stado sarenek które wiedzą dokładnie gdzie jest punkt i wiedzione instynktem natury trzymają się od niego z daleka. Tylko opatrzność pozwala mi po długim błądzeniu wśród gąszczu przecinek dojrzeć dym z punktowego ogniska.
19 - 13:53 - (114 km)
Remigiusz cwana bestia posługująca się kompasem był tu 18 minut przed nami, to się nazywa nawigacja. Na punkcie spotykam budowniczego trasy Maratonu Kadyńskiego Jarka Mytycha, leży sobie i delektuje się kabanosem. Przez Jutrzenkę zamierzam poprowadzić współtowarzyszy do Krosnowa. Nawigacja kolejny raz pada całkowicie i jadąc polami lądujemy w miejscowości Borzytuchom. Pal licho nadrobione kilometry i zmarnowany czas, najważniejsze abyśmy zdrowi byli !!! Odnajdujemy wspomniane Krosnowo, po kilku kilometrach precyzyjnie wjeżdżamy w odpowiednią przecinkę i spokojnie dojeżdżamy w okolice jeziora Głębokiego. Zjazd do punktu następuje intuicyjne i bardzo spontanicznie.
15 - 14:59 - (132 km)
Na punkcie odnajdujemy Remigiusza. Siedzi smutny i spokojnie zajmuje się konsumpcją. Przerywamy mu swoistą sjestę.
Dochodzimy do wniosku, że nie zadawala nas dotychczasowe osiągnięcie 10/36. Czas jest sędzią niby sprawiedliwym lecz na pewno nieprzekupnym. Połączone siły dodają nam kolejny raz animuszu. Przejeżdżając przez Niepoględzie, Budowo, Motarzyno, Kotowo odnajdujemy ostatni tłusty punkt.
20 - 15:48 - (146 km)
Wstępna narada "politbiura" zaleca zbadanie 16 która ponoć ukryta jest pośród torfowiska. Wkrótce rozum podpowiada plan bardziej prosty czyli zbliżenie się do Doliny Słupi. Po wypróbowanej przed chwilą trasie mijamy Kotowo, Motarzyno i niczym husaria przez Niemczewo napieramy w kierunku Konradowa. Proste i bardzo skuteczne rozwiązanie kończy się powodzeniem.
11 - 16:28 - (157 km)
Obsługa na punkcie piecze na ognisku kiełbaski. W tym momencie ślinka nam cieknie okrutnie. Nie bacząc na aspekty kulinarne wybywamy z tego uroczego miejsca bardzo szybko. Dodatkowo porywamy z punktu niejakiego Borutę który okazuje się być naszym wielkim fanem. Prostej drogi na kolejny punkt nie wypada opisywać. Pod koniec zaskakuje nas jedynie asfalt w środku lasu prowadzący wprost do elektrowni Krzynia.
  3 - 16:47 - (162 km)
Tymże asfaltem wycofujemy się, by na pobliskiej krzyżówce pożegnać Michała (zjeżdżając do Kobylnicy zalicza jeszcze honorowo 1). Kierując się na Starnice bardzo intensywnie myślimy o kolejnym punkcie. Wjeżdżając w las robimy się cholernie czujni. Strzelcy wyborowi trafiają w 10.
10 - 17:20 - (172 km)
Szczerze przyznam, że nawet nie zauważam opisywanego w rozkładzie jazdy bagienka.
Wydostajemy się przez Krzywań na szosę prowadzącą do Słupska. Robi się lekka szarówka. Decyzją grupy postanawiamy udać się w kierunku bazy. Zapewne w odruchu desperacji wyssanej z mlekiem mojej wspaniałej Mamy zdecydowałbym się jeszcze na samotne zdobycie punktu 7. Wcześniej postradałem jednak swoje trzecie oko w postaci przedniego oświetlenia, Nie ma jednak czego żałować gdyż na drodze pojawia się coraz więcej rowerowych światełek. Atmosfera "Wielkiego 13 Finiszu" pozwala na lekkie łamanie wszelakich przepisów. W tym miejscu składam podziękowania współuczestnikom ruchu za wielką wyrozumiałość - dziękuję i przepraszam.
Widzę jak Roman ostro finiszuje. Kilka metrów przed metą bractwo krzyczy do mnie "Darecki wjeżdżaj na metę". Czekając na Remigiusza postanawiam jeszcze przestudiować mapę. Sędzina próbuje wyrwać mi z rąk kartę startową. Trwało to całe długie lecz bezpieczne dwie minuty.
Trzynasty już raz przeżywam radosny moment przekroczenia linii mety. Prezesie, zadanie zostało wykonane - zaliczyliśmy punkt kontrolny i wróciliśmy przed limitem czasu.
META - 18:07
Chyba nikt z zawodników będąc jeszcze w szoku nie czuje błotnistej mazi przyszkolnej łąki. Nadszedł czas tradycyjnych rozmów i porównań.
Budowniczy TR pilnie poszukiwany !!! Całość imprezy przenosi się teraz pomału pod prysznice, na stołówkę i salę sportową. Jest o czy rozmawiać. Jako niepokorny tradycyjnie pałętam się po organizacyjnie zakazanych rewirach.


PODZIĘKOWANIA I POZDROWIENIA:
Dziękuję: Magdalenie za startowe pozdrowienia oraz za urocze chodzenie o kulach, nierozpoznanemu organizatorowi za chęć pożyczenia siekiery, Bartkowi (jednak za trasę), Karolowi za mapę :-)
Dziękuję: Mikołajkowi za psychologiczne wsparcie i kondycyjne przygotowania, Remigiuszowi za TIM mający za zadanie rozbicie układu Harpagana, Romanowi za asfaltowe szaleństwa i pierwszą pomoc, Michałowi za ból głowy ...
Pozdrawiam pozostałych organizatorów H34 ze szczególnym uwzględnieniem obsługi punktu informacyjnego.
Pozdrawiam także wszystkich uczestników Harpagana nie stosując podziału na tych co pozdrawiali i zwykłych burków.

Czas mety 11:37, czas jazdy 9:33. Przejechałem 187 kilometrów z średnią prędkością 19,54 km/h. Maksymalna prędkość 50 km/h. Zaliczyłem 14/20 kontrolnych punktów, zbierając 48/60 punktów przeliczeniowych.


Jechałem jako "Darecki ESR"
& GRT w Teamie TIM QUATTRO K
... robota dobrze poszła Szefie, co nie ? 
Według wyników wstępnych H34 jestem 7 !

Darecki


 DZIAŁ HARPAGAN